Baba hozzátáplálása lépésről lépésre
Legtöbb szülő számára sok kérdés felmerül, amikor eljön a hozzátáplálás időszaka. Alábbi cikk elolvasása után sok kérdésre választ kaphatsz.
Milyen jelei vannak, hogy készen áll a baba a hozzátáplálásra?
Az első, ami a legfeltűnőbb, hogy vágyik az étel után.
Amikor mi eszünk nyitja a száját, nyúl érte. Vagy épp ellenkező esetben, amikor etetjük jelzi, hogy jóllakott, elfordul-elhúzódik.
Továbbá stabilan tudja tartani a fejét és a nyakát, továbbá eltűnik a „nyelvkilökő reflex”.
Mi is ez?
A nyelv előre való mozgása, amely kitolja a falatot a szájból. Ez kb. 3-4 hónaposan tűnik el.
Mikor kezdjük el?
Általában 4-6 hónapos kora körül szokták kezdeni a hozzátáplálást.
Ha esetleg szopizik, és egyre kevesebb a tej, továbbá elég fejlett a gyerek nem kell mindenképp tápszerre váltani. Ilyenkor el lehet kezdeni a hozzátáplálást.
Se korábban se később nem célszerű elkezdeni, hiszen 4 hónapos kora előtt még nem elég fejlett, 6 hónapos kor után pedig szüksége van a további tápanyagokra, amelyet már az anyatej/tápszer nem tartalmaz.
Fokozatosság:
A hozzátáplálás legfontosabb alappillére a fokozatosság.Ez nem verseny, nem kell siettetni. A babának meg kell szoknia az új ízeket, állagokat.
Egyszerre mindig egy fajta dolgot próbáljatok ki, hiszen csak így derülhet fény arra, hogy a baba nem-e allergiás valamire. Tarts az új dolgok bevezetése között pár nap szünetet, így biztosan ki tudod szűrni az esetleges érzékenységet.
Megeshet, hogy valamelyik ételtől fájni fog a pici hasa, ezért is fontos a fokozatosság és a szünet a két új íz bevezetése között, hiszen nem fogjuk tudni eldönteni melyik a „hibás”, ha egyszerre több dologgal próbálkozunk.
Ételallergia:
Az alábbi ételek nagyobb eséllyel váltanak ki ételallergiát, ezért ezekre fokozottan figyeljünk:
- Glutént tartalmazó ételek (6 hónapos kortól 12 hónapos korig korlátozott mennyiségben)
- tej (1 éves kor alatt nem ajánlott)
- tojás (8 hónapos kor után, először a sárgája, utána a fehérje)
- hal (6 hónapos kortól)
- magvak pl: földimogyoró, dió stb. (1 éves kor után, apróra vágva)
Nem szabad feladni!
Ha elsőre nem ízlik neki valami, akkor sem szabad feladni. Van, hogy 10-15. próbálkozásra fog valamit elfogadni.
Törekedj arra, hogy ne csak édes dolgokkal próbálkozz. Tény, hogy ezt a legtöbb baba jobban szereti, viszont a változatos étrend miatt fontos, hogy a zöldségeket is megszerettessük vele.
A baba ételeinek ízesítése:
A baba ízlelése egészen más, mint a miénk. Nincs szükség sóra, cukorra és fűszerekre. Ezzel csak feleslegesen terhelnénk a szervezetét.
Pürétől a darabosig:
Mindenképp híg dolgokkal kell kezdeni, hiszen korábban csak folyadékot ivott a pici. Nyugodtan lehet őket hígítani anyatejjel vagy tápszerrel.
Amint megbirkóztunk a pürével, szépen fokozatosan egyre sűrűbb ételeket adhatunk neki, hiszen előbb utóbb el kell érni a szilárd ételekig.
Egy teljes étkezés kiváltása akkor javasolt, ha a baba már megeszik 100-150 g pürét.
Amikor úgy látod, hogy készen áll a gyerek az önálló evés elkezdéséhez, hasznos lesz egy etetőszék, ahol kedvére maszatolhat.
Ha részletesebben szeretnél olvasni a megfelelő etetőszék kiválasztásáról, akkor kattints ide!
A víz szerepe:
Kezdetben az anyatej elég folyadékot biztosít a baba számára, ám ekkor is célszerű elkezdeni fokozatosan szoktatni a víz ivásához. Erre vannak kifejezett babavizek, vagy forralt csapvíz. Utóbbi sajnos nem minden esetben elegendő a megfelelő minőséghez, például, ha a víz ólommal van szennyezve.
Minél több étkezést váltunk ki hozzátáplálással, annál fontosabb a folyadék pótlása.
Ha a baba megáll evés közben, jó ötlet lehet megpróbálni vízzel kínálni, lehet még nem lakott jól, hanem csak szomjas.
Akár saját kezűleg fogod készíteni az ételeket, akár boltban fogod vásárolni üveges formában – a legfontosabb a kitartás. Nem szabad feladni, ha keveset eszik az elején, ha nem fogad el különböző ételeket. Meg kell próbálni még egyszer, és meg fogja hozni a gyümölcsét.
Mit és mikor?
Itt megtalálható egy általánosságban elfogadott hozzátáplálási táblázat, mely életkor szerinti felosztásban segít, hogy mit-mikor adjunk a babának. Reméljük hasznosnak fogjátok találni!